Kućica klijanja

Djeca vole vrtlarenje, prirodu, biljke, zalijevanje, vole gledati kako nešto raste, pa čak i ako nisu ljubitelji prljavih prstića, svima se sviđa raditi nekakav eksperiment. Zato smo danas pripremili nešto poznato, ali svakako ne dosadno. Imate li malo vremena, isprobajte. U zagradama sam vam navela što sve djeca tijekom ovako jednostavne aktivnost mogu vježbati a da toga nisu niti svjesni.

Za kućicu klijanja potrebni su:
-posuda s malo vode
-nekoliko zrna graha
-škare
-dva papira u boji
-flomaster
-mala prozirna vrećica
-vatice
-selotejp
-voda

Najprije ubacite nekoliko zrna graha u posudu s vodom i ostavite preko noći. Neka dijete izbroji koliko je zrna u posudi (matematika), neka usipa 200 mL vode u mjericu, pa u posudu (fizika, kemija). Drugi dan napravite ostatak eksperimenta.

Na papire u boji nacrtajte oblik kućice, npr. kvadrat (vježbanje oblika) i pomozite djeci izrezati sredinu tako da vam ostane samo okvir (rezanje je fina motorika). Na vrh okvira neka svako dijete napiše svoje ime (fina motorika je pisanje slova) tako da znaju pratiti koja je čija kućica. Ako ne znaju pisati svoje ime, mogu nalijepiti neku naljepnicu (fina motorika) ili imati različite boje papira. Ne komplicirajte. 🙂

Drugi papir će predstavljati krov kućice, neka dijete pokuša nacrtati krov i izrezati. Na krov smo napisali “Moja kućica klijanja” (vjžbanje pisanja i čitanja).
Sada uzmite malu prozirnu vrećicu i unutra ubacite natopljena zrna graha koja su se sigurno dobro smežurala i nabubrila (fizika, kemija i fina motorika ubacivanja sitnih predmeta). Kako biste potaknuli klijanje ubacite i nekoliko mokrih/vlažnih vatica i vrećicu dobro zatvorite (močenje i žmikanje vatica = fina motorika), čak možete i selotejpom učvrstiti da zrak ne može ni ući ni izaći.

Za kraj vrećicu zalijepite na okvir vaše kućice i dodajte krov. Kućicu je najbolje selotejpom zalijepiti na sunčani prozor i ostaviti tjedan dana (strpljenje je ionako postalo nevjerojatno teško djeci današnjeg ubrzanog modernog doba). Ako su sjemenke zdrave, biljka bi trebala proklijati i vaš eksperiment je uspio!
Imate li mogućnosti, biljku zatim možete posaditi u zemlju (vrtlarenje) i dalje pratiti ili jednostavno razgovarati s djetetom što ste sve naučili, što biljkama treba, kako rastu, zašto, gdje, uzeti bojice i papire pa nacrtati proklijale sjemenke, itd…

Ako vam se ova aktivnost sviđa, podijelite je s prijateljima ili ostavite komentar.

Pratite nas i dalje. Hvala vam što podržavate stranicu Pametna glavica.